ЗДО №3 "Дюймовочка"
Записи за датою

20 груд. 2021 р.

Дитячі конфлікти - природне явище. Завдяки їм дитина вчиться спілкуватися, дружити, удосконалювати відносини, і при цьому не порушувати інтереси іншого. В даній статті розглянемо типові конфліктні ситуації і напишемо поради для врегулювання дитячих суперечок.

Речі: свої і чужі.

Заздалегідь привчіть дитину до того, що у кожного члена сім'ї: мами, тата, брата, сестрички або у нього самого є:
особисті речі, які нікому не можна чіпати без дозволу господаря. Навіть якщо ваша дитина ще маленька, ставитеся до нього як до особистості - заведіть йому поличку, шафу, куди він буде складати свої речі, загальні речі , якими можуть користуватися всі. Поясніть дитині, що таке загальні іграшки. До речі, якщо в будинку з'явився малюк, поговоріть зі старшою дитиною, які речі (одяг, іграшки) він готовий віддати маленькому.

Учіть дитину:

1 . Правильно просити. Підкажіть малюкові, що крик і скандали в проханнях зовсім не допомагають. Краще підійти до брата/сестри, друга/подруги, подивитися в очі, обійняти і ввічливо попросити: «Сестричка, мила, можна я подивлюся твої прикраси? Я буду дуже-дуже обережний і обов'язково тобі все поверну».


2 . Ділитися іграшками. Іноді конфлікт розсмоктується сам собою, якщо ви скажете своєму «жаднюзі» що-небудь на зразок: «Ось ти не даєш братику фломастери, а він тебе так любить. Він тебе цілий день чекав, все питав мене, коли його улюблений братик зі школи повернеться. Дай йому помалювати фломастерами, він обов'язково тобі їх поверне і скаже «спасибі».

3 . Дотримуватися черги. Якщо діти хочуть кататися на гойдалках, поясніть їм, що одночасно всі не можуть кататися - немає місця, гойдалки не витримають і т.д. Запропонуйте встановити чергу - черговість вчить дітей терпінню і компромісів, або нові ролі - один качає, «він буде водієм», а інший гойдається, «він буде пасажиром». Потім можна помінятися ролями. Ролі допомагають розвивати гру і стимулюють до співпраці.


Сварки і перепалки.

Багато психологів вважають, що втручатися в дитячі конфлікти потрібно тоді, коли справа доходить до рукоприкладства. Але навряд чи чогось можна навчити дітей, смирно сидячи і слухаючи їх лайку. Тому якщо ви бачите, що ваші діти сваряться, не пускайте ситуацію на самоплив, а спробуйте їх помирити. І лише після того, як усі заспокояться, можна вирішувати питання.

Також пам’ятайте, що важливо жаліти як скривдженого, так і кривдника. Кривдникові допомога потрібна ще більше, адже він знає, що образив брата, а значить, відчуває себе поганим. Після того як всі заспокоїлися і відновили душевну рівновагу, переконалися в тому, що мама їх любить, допоможіть дітям пояснити взаємні образи і помиритися остаточно.


Бійки

Якщо ви стали свідком протиборства з застосуванням сили, наприклад, одна дитина штовхає, кусає або б'є іншого, відразу ж припиніть ці дії, щоб не допустити загострення ситуації. Якщо зав'язалася неабияка бійка, що не розтягнути – поставте перед ними руку і твердо скажіть, що битися нікому не дозволите. Самому агресивному можна навіть утримати руки, не даючи вдарити іншу дитину і вас. Міцно утримуйте нападника у своїх руках, даючи зрозуміти, що ви - сильніше. Нехай ваші «обійми» будуть впевненими, але не болючими для дитини.


Намагайтеся , щоб ваші слова, спрямовані на адресу кривдника оцінювали його вчинок, а не особистість. Скажіть «Битися - це погано!», А не «Ти - забіяка!». Починайте з'ясовувати проблему, тільки коли діти заспокояться. Запитайте кожного учасника конфлікту, чому виникла суперечка. Також запропонуйте кожній дитині висловити свій варіант мирного вирішення проблеми. А потім знайдіть з дітьми те рішення, яке влаштує всіх.


Наприкінці похваліть кожну дитину за висловлені пропозиції. Це допоможе дітям зрозуміти, що вони внесли свій внесок у вирішення проблеми. Не провокуйте скривджену дитину на бійку: «А ти піди і дай йому здачі!» Це не навчить малюка ефективно діяти при конфлікті.